Jak na překážky: ručkování
Ručkování je jednou z nejzákladnějších překážek, kterou z OCR závodů typu Gladiator Race či Spartan Race známe. Jde o divácky atraktivní záležitost, kterou často vidíme u startu, nebo cíle, kde se diváci hromadí.Při překonávání je závodníkovým úkolem nastoupit na určeném místě a pomocí ručkování po daných segmentech se dostat až na výstupní místo (za určenou čáru), nebo zazvonit např. na koncový zvoneček. Během překonávání je přísně zakázáno se jakoukoliv částí těla dotknout země, pád tedy znamená nesplnění překážky. U některých závodů a překážek je nutné využít všech segmentů, jindy je možné je vynechávat. V případě nejasnosti je tak nevhodnější zeptat se dobrovolníka u dané překážky.
Existuje mnoho druhů segmentů, které se liší tím, jak obtížné je udržet se na nich. Nejjednodušším prvkem je klasický dřevěný gymnastický kruh. Komplikovanější mohou být krátká lana (obvykle s uzlem dole), dřevěné tyčky (nunčaky), dřevěné koule nebo hrušky různých velikostí. Představivosti organizátorů se meze nekladou a na závodě se tak můžeme teoreticky setkat s čímkoliv.
Vzdálenost mezi jednotlivými segmenty se může také lišit. Je proto vhodné, ideálně ještě před závodem, si prohlédnout, jako ručkovací dráha vypadá a v hlavě si postup rozmyslet. Pokud to není možné, tak alespoň obětovat několik sekund při doběhnutí k překážce, abychom se s ní alespoň v základu seznámili. Můžeme se tak vyhnout nepříjemnému překvapení v průběhu překonávání.
Samotné ručkování pak není jen práce rukou a pevného úchopu. Jde o práci celého těla, kdy nám do správného pohybu pomůže zhoupnutí spodní části těla a vhodné natočení horní části těla. Ručkování by mělo být co nejvíce plynulé. Pokud máme ruce slabší, nebo jde o segment kde je držení těžké, je vhodné si vypomoci i druhou rukou. Ve chvíli kdy jedna ruka pouští segment, ihned s ní přehmátneme k dalšímu a většinu zhoupnutí tak držíme segment oběma rukama místo jedné.
Při ručkování se také snažíme viset na "zádech", tedy s aktivně zatnutým zádovým svalem stahujícím rameno dolu a ne "na bicepsu". Jsou segmenty, kdy toto pravidlo neplatí, ale obecně bychom něměli držet svoji váhu na bicepsu, tedy ruce ohnuté v lokti. Biceps, ač v kulturistice tak oblíbený, je malý a slabý sval, který se rychle unaví. Naopak zádové svaly jsou jedny z největších na těle a udrží naši váhu mnohem déle.
Na co si dát velký pozor je uvíznutí na jednom segmentu. Pokud závodník zůstane delší dobu viset na jediném segmentu, sníží se rozsah ve kterém se houpe a může se stát že poté nedosáhne na následující segment. Nejen že závodník v tu chvíli ztrácí drahocenné síly, ale navíc se může stát že se začne otáčet kolem své osy. V tu chvíli už téměř nevede cesta zpět. Opět se rozhoupat do správnému směru je velmi těžké. Zkrátka, čím kratší dobu na jednom prvku setrváme tím lépe. Nejen, že v závodě se počítá každá sekunda, ale hlavně ušetříme sílu v rukou.
Natrénovat můžeme zejména dvě věci. Správný houpavý pohyb, který lze ale dobře nacvičit pouze na skutečných překážkách. Kromě samotných závodů tak zbývají pouze specializované tělocvičny určené k tréningu OCR překážek. Dobrým místem k trénování mohou být také venkovní workoutová hřiště, která mají horizontální žebřík. Ručkování za těchto žebřinách je však trochu jiný typ pohybu, protože jednotlivé segmenty zde jsou napevno.
Druhou částí je pak pevný úchop ruky a zejména jeho výdrž. Úchop se trénuje snadněji a to i v domácích podmínkách. Postačí nám k tomu obyčejná hrazda, pokud nemáme, opět můžeme využít venkovní hřiště. Trénovat úchop pomocí různých mačkacích gumových koleček nemá přiliš smysl, bez visení silný úchop nezískáme.
Základem je snažit se udržet ve visu na hrazdě co nejdelší dobu. Pro co nejsilnější úchop je však vhodné systematicky měnit způsob zátěže. Můžeme tak přidávat váhu, viset pouze na jedné ruce, jindy zase vydržet co nejdelší dobu na obou rukou. Právě díky změnám zátěže bude náš uchop zesilovat. Pokud chceme natrénovat na pokročilejší překážky, můžeme zakoupit různé segmenty, které se dají snadno zavěsit na libovolnou hrazdu venku i doma.
Prakticky na každém překážkovém závodě máte jistotu, že se s nějakou formou ručkovací překážky setkáte. Je proto rozhodně vhodné pravidělně zařadit tréning ručkování a úchopu do svého tréninkového plánu.
Další články o tréninku a přípravě
Jak trénovat na překážkové závody
Jak se připravit na překážkové závody? Základní informace jak sestavit trénink, abysme zvládli běh, kde trénovat překážky a čemu se věnovat při přípravě ...více
Druhy překážek na extrémních závodech
Přehled nejčastějších druhů překážek se kterými se můžete setkat na většině překážkových závodů ...více
Kde natrénovat překážky na OCR závody?
Natrénovat běh na OCR závody není takový problém. Nějaké vhodné místo k běhu má blíže ...více